RecipesBlogProducers
Contact us
Sign up
Abel & ColeAbel & Cole
£0.00
  • Fresh & chilled
    • Fruit & veg
      • Fruit & veg boxes
      • Fruit
      • Vegetables
      • Salad
      • Fresh herbs & spices
      • British fruit & veg
      • Seasonal stars
      • Fruit & veg bundles
      • Flower & garden
      • This week's box contents
      • Fruit & veg offers
    • Meat & fish
      • Meat & fish boxes
      • Fish & seafood
      • Chicken & poultry
      • Turkey & goose
      • Duck
      • Beef
      • Pork
      • Lamb & goat
      • Wild game & venison
      • High welfare meat
      • Meat alternatives
      • Meat & fish offers
    • Dairy & dairy alternatives
      • Milk
      • Eggs
      • Cheese
      • Yogurt
      • Butter & spreads
      • Cream & desserts
      • Dairy alternatives
      • Dairy & dairy alternative offers
    • Chilled
      • Fruit juice & drinks
      • Charcuterie
      • Delicatessen
      • Pies, pastries & quiches
      • Ready meals & pastas
      • Soups
      • Meat alternatives
      • Chilled offers
    • Free from & vegan
      • Milk alternatives
      • Yogurts
      • Ready meals
      • Pies & tarts
      • Soups
      • Delicatessen & dips
      • Drinks
      • Free from & vegan offers
    • Recipe kits
      • Weekly changing
      • Fortnightly changing
      • Monthly changing
      • Christmas Feast Boxes Recipe Kit
      • See all
    • Club Zero refills
      • Milk & milk alternatives
    • Fresh & chilled offers
      • See all fresh & chilled offers
  • Pantry
    • Food cupboard
      • Rice, pasta & pulses
      • Tins & jars
      • Cooking sauces
      • Oils & vinegars
      • Cooking ingredients
    • Breakfast
      • Breakfast cereals
      • Jam, honey & spreads
      • Tea & coffee
    • Chocolate, biscuits & snacks
      • Biscuits & crackers
      • Chocolate
      • Crisps & snacks
      • Dried fruit, nuts & seeds
    • Supplements
      • Vitamins
      • Protein powders
      • Superfood powders
      • Extracts
      • Functional Drinks
      • Oils
    • Home baking
      • Flour
      • Sugar & syrups
      • Baking essentials
    • Free from & vegan
      • Milk alternatives
      • Pasta, noodles & grains
      • Condiments & cooking sauces
      • Crisps, chocolate & snacks
      • Spreads & syrups
      • Cereals
      • Bread
      • Home baking
      • Drinks
    • Club Zero refills
      • Milk alternatives & drinks
      • Rice, pasta & pulses
      • Cooking ingredients
      • Porridge & cereals
      • Chocolate & snacks
      • Nuts, seeds & dried fruit
    • Pantry offers
      • See all pantry offers
  • Bakery
    • Bread
      • Sourdough
      • White
      • Brown & wholemeal
      • Seeded & grain
      • Rye & spelt
      • Rolls & baguettes
      • Bake at Home
      • Sliced
      • Unsliced
    • Bagels, wraps & pittas
      • Bagels
      • Pittas & wraps
    • Cakes & patisserie
      • Cakes
      • Cookies & bites
      • Hot cross buns
      • Muffins & scones
      • Pastries
      • Tarts
    • Gluten-free
      • Bread
      • Cakes & baked goods
    • Bakery offers
      • See all bakery offers
  • Household
    • Toiletries & body care
      • Shower gel & soap
      • Hair care
      • Skin care
      • Body care
      • Dental care
      • Period care
      • Supplements
      • Gifting
    • Laundry
      • Washing powders & liquids
      • Fabric conditioners
      • Refills
    • Dishwasher & washing up
      • Washing up
      • Dishwasher
      • Refills
      • Sponges & brushes
    • Bathroom & cleaning cupboard
      • Bathroom & toilet cleaners
      • Kitchen cleaners
      • Multi purpose cleaners
      • Floor cleaners
      • Cloths, sponges & gloves
      • Toilet roll
    • Kitchen essentials
      • Reusable containers
      • Bin liners & bags
      • Tissues
      • Food wraps, bags & foils
    • Homeware
      • Glassware
      • Dining & tableware
      • Lunchboxes & bottles
      • Soft furnishings & accessories
      • Gifting & decorations
      • Candles & home fragrance
    • Flowers & garden
      • Flowers
      • Plants
      • Seeds & bulbs
      • Compost, feed & gardening
      • Bird & wildlife care
      • Pots & vases
    • Pet
      • Cat & kitten
      • Dog & puppy
      • Pet accessories & bathing
    • Club Zero refills
      • Laundry
      • Washing up
      • Multi-purpose cleaners
      • Storage
    • Household offers
      • See all household offers
  • Drinks
    • Soft drinks & water
      • Soft drinks & water
      • Sparkling drinks
      • Kefir & kombucha
      • Fruit juice
      • Wellness drinks
    • Tea, coffee & hot chocolate
      • Tea
      • Coffee
      • Hot chocolate
    • Beers, wines & spirits
      • Wine
      • Beer & lager
      • Champagne & fizz
      • Cider
      • No & low alcohol
      • Spirits
    • Drinks offers
      • See all drinks offers
  • Favourites
    • See your favourites
    • New in
      • New in
        • See all new in
      • Inspiration
        • Oktoberfest
        • Halloween
        • Future Food
        • Best Value Bundles
        • Gifting
        • Last chance
        • Organic Essentials
      • Club Zero refills
        • Fresh & chilled
        • Pantry
        • Household
      • Favourites
        • See all favourites
      • Recipe inspiration
        • Recipes
        • Recipe kits
    • Offers
      • Offers
        • See all offers
      • 3 for £18
        • Italian Meal Deal
          • See all
        • Favourites on offer
          • See all favourites on offer
      • Christmas
        • Christmas dinners
          • Starters & nibbles
          • Turkey & mains
          • Fruit & veg
          • Christmas feast recipe boxes
          • Trimmings
        • Veggie & vegan
          • Main course
          • Party food
          • Desserts & bakery
          • Chocolates
        • Desserts & bakery
          • Desserts
          • Bakery
        • Cheese & antipasti
          • Cheese
          • Charcuterie
          • Smoked salmon
          • Pies
          • Pâté
          • Olives
          • Houmous
          • Chutneys & oils
          • Crackers & biscuits
        • Drinks
          • Soft drinks
          • Wine
          • Champagne & fizz
          • Beer
          • Cider
          • Spirits
          • Low & no alcohol
        • Chocolate & confectionery
          • Advent calendars
          • Chocolate
          • Confectionery
          • Selection boxes
          • Stocking fillers
          • Truffles
        • Gifts & hampers
          • Stocking fillers
          • Gifts
          • Hampers
          • Plants & flowers
        • Home, wreaths & decorations
          • Decorations & soft furnishings
          • Flowers, plants & wreaths
          • Gifting, cards & wrapping
          • Homeware
        • Christmas sale
          • See all
        • New in
          • See all
      • This week's boxes
      • Refer a friend
      • About us
      • Jobs
      • Blog
      • Office groceries
      • Packaging Promise
      • Contact us
      • FAQ
      • Recipes
      • Sustainability
      • Modern slavery statement
      • Refund & return policy
      • Cookie settings

      Love veg, recipes & news?

      We will send you weekly emails full of our latest sustainable picks, exciting offers, recipes and other related news. You can of course opt out at any time. You can see our full privacy policy here.

      Privacy & Cookies

      Terms & Conditions

      © 2026 Abel & Cole ltd

      organics@abelandcole.co.uk

      03452 62 62 62

      MON to FRI: 9 AM - 5 PM

      1. Home
      2. /
      3. New & Offers
      4. /
      5. Spend £35 & get free fizz
      3 for £6 on Equinox Kombucha bottles
      4 for £6.75 on Equinox Kombucha Cans
      3 for £18
      Buy 2 Save 10% on Fish
      Pasta + Sauce + Bread for £10
      3 for £18 on Chicken

      Spend £35 & get free fizz

      Christmas
      Brandy Butter
      Brandy Butter (175g)Abel & Cole
      4.4 (19)
      £4.40(£2.51 per 100g)

      Available on 23rd Nov

      Use by 03/01/2025

      XBB01 (1433)

      Christmas
      Shortbread Star Biscuits
      Shortbread Star Biscuits (130g)Authentic Bread Co.
      4.3 (21)
      £4.65(£3.58 per 100g)

      XBIS3 (1972)

      Christmas
      Blue Stilton 1/4 Moon
      Blue Stilton 1/4 Moon (454g)Cropwell Bishop
      4.8 (17)
      £11.85(£2.61 per 100g)

      Available on 30th Nov

      XSTN1 (1974)

      Christmas
      Marmalade & Stem Ginger Fruit Cake
      Marmalade & Stem Ginger Fruit Cake (900g)Authentic Bread Co.
      4.3 (34)
      £28.00(£3.11 per 100g)

      XCK4 (2713)

      Christmas
      Vintage Cheddar
      Vintage Cheddar (1kg)Godminster
      4.9 (187)
      £28.95(£2.90 per 100g)

      Available on 23rd Nov

      Great Taste Awards Winner 2020

      DC51 (3474)

      Christmas
      Plum & Cranberry Chutney
      Plum & Cranberry Chutney (200g)Abel & Cole
      4.6 (28)
      £4.25(£2.13 per 100g)

      Available on 12th Oct

      XCON7 (3779)

      Christmas
      Christmas Pudding Yogurt
      Christmas Pudding Yogurt (4 x 145g)Brown Cow Organics
      4.1 (26)
      £3.85(66.4p per 100g)

      Unavailable

      XDY04 (3868)

      Christmas
      Blue Stilton
      Blue Stilton (850g)Cropwell Bishop
      4.9 (10)
      £22.50(£2.65 per 100g)

      Unavailable

      XSTN4 (5052)

      Easter
      The Easter Classic Cheese Selection
      The Easter Classic Cheese Selection (550g)Abel & Cole
      4.7 (99)
      £15.50(£2.82 per 100g)

      Unavailable

      Save compared to buying separately

      XCB1 (6239)

      Award Winning
      Brighton Blue
      Brighton Blue (150g)Abel & Cole
      4.8 (74)
      £5.25(£3.50 per 100g)

      Winner of Best Organic Cheese at The British & Irish Cheese Awards 2025

      DC89 (6487)

      Apple & Mint Jelly
      Apple & Mint Jelly (220g)Abel & Cole
      4.1 (21)
      £4.45(£2.02 per 100g)

      CON57 (6495)

      Christmas
      Gingerbread Star Biscuits
      Gingerbread Star Biscuits (150g)Authentic Bread Co.
      4.3 (10)
      £4.35(£2.90 per 100g)

      BIS40 (6927)

      Vintage Cheddar, Black Wax Truckle
      Vintage Cheddar, Black Wax Truckle (250g)Abel & Cole
      4.7 (28)
      £5.85(£2.34 per 100g)

      Unavailable

      DC118 (7556)

      Easter
      Stuffing with Apricots & Almonds
      Stuffing with Apricots & Almonds (365g)Pegoty Hedge
      3.7 (15)
      £9.60(£2.63 per 100g)

      Unavailable

      XST06 (7591)

      Christmas
      Mulled Wine Pouches
      Mulled Wine Pouches (20g)Steenbergs
      4.8 (6)
      £4.95(£2.48 per 10g)

      Available on 12th Oct

      SPI33 (8049)

      Christmas
      Orange & Chocolate Panettone
      Orange & Chocolate Panettone (500g)Evvivo
      4.2 (18)
      £19.50(£3.90 per 100g)

      XPA05 (8226)

      Christmas
      Redcurrant Jelly
      Redcurrant Jelly (220g)Abel & Cole
      3.6 (9)
      £5.20(£2.36 per 100g)

      CON76 (8229)

      Christmas
      Vintage Cheddar Star
      Vintage Cheddar Star (150g)Godminster
      5 (10)
      £5.45(£3.63 per 100g)

      Available on 23rd Nov

      Great Taste Awards Winner 2020

      DC137 (8281)

      Christmas
      Milk Chocolate Elves
      Milk Chocolate Elves (100g)Cocoa Loco
      4.9 (9)
      £7.75(77.5p per 10g)

      XCH71 (8286)

      Christmas
      Milk Chocolate Santas
      Milk Chocolate Santas (100g)Cocoa Loco
      4.7 (10)
      £7.75(77.5p per 10g)

      XCH72 (8287)

      offer
      Pork Shoulder Joint, Boned & Rolled
      Pork Shoulder Joint, Boned & Rolled (2kg)Daylesford
      4.6 (12)
      £42.00£37.80(£1.89 per 100g)

      Available on 20th Dec

      10% off

      Serves 8-10

      MP103 (8336)

      Easter
      Smoked Smoked Salmon Side
      Smoked Smoked Salmon Side (650g)Severn & Wye
      4.5 (26)
      £36.90(£5.68 per 100g)

      Unavailable

      FS30 (9122)

      Christmas
      Pigs in Blankets Bundle
      Pigs in Blankets Bundle (584g)
      4.6 (5)
      £15.50(£2.65 per 100g)

      Available on 30th Nov

      XPB01 (9967)

      Tomme, 100% Pasture Fed
      Tomme, 100% Pasture Fed (150g)The Ethical Dairy
      4.8 (32)
      £5.90(£3.93 per 100g)

      Unavailable

      DC166 (10082)

      Christmas
      Chestnut Purée
      Chestnut Purée (300g)Roger Descours
      4.5 (6)
      £4.75(£1.58 per 100g)

      Available on 12th Oct

      XCN18 (10827)

      Christmas
      Milk Chocolate Soldier Lolly
      Milk Chocolate Soldier Lolly (34g)Cocoa Loco
      4.6 (8)
      £3.45(£1.01 per 10g)

      XCH96 (10833)

      Christmas
      Dark Chocolate Soldier Lolly
      Dark Chocolate Soldier Lolly (34g)Cocoa Loco
      4.8 (5)
      £3.45(£1.01 per 10g)

      XCH97 (10834)

      Christmas
      White Chocolate Polar Bears
      White Chocolate Polar Bears (100g)Cocoa Loco
      4.3 (13)
      £7.75(77.5p per 10g)

      XCH98 (10835)

      Christmas
      Milk & White Chocolate Penguins
      Milk & White Chocolate Penguins (100g)Cocoa Loco
      5 (8)
      £7.75(77.5p per 10g)

      XCH99 (10836)

      Christmas
      Dark Chocolate & Raspberry Stars
      Dark Chocolate & Raspberry Stars (100g)Cocoa Loco
      4.6 (8)
      £7.75(77.5p per 10g)

      73% Cocoa

      XC100 (10837)

      Christmas
      Rosemary & Sea Salt Nut Jar
      Rosemary & Sea Salt Nut Jar (240g)Daylesford
      4.3 (10)
      £25.00(£10.42 per 100g)

      XNUT1 (10875)

      Christmas
      Mulled Cider Pouches
      Mulled Cider Pouches (20g)Steenbergs
      4.7 (3)
      £4.95(£2.48 per 10g)

      Available on 12th Oct

      SPI38 (10886)

      Christmas
      Black Truffle Vintage Cheddar
      Black Truffle Vintage Cheddar (1kg)Godminster
      5 (4)
      £35.95(£3.60 per 100g)

      Available on 23rd Nov

      DC189 (10901)

      Christmas
      Cheddar with Apricot & Brandy
      Cheddar with Apricot & Brandy (200g)Caws Cenarth
      4.4 (9)
      £5.30(£2.65 per 100g)

      Available on 23rd Nov

      DC192 (10903)

      Jamón Ibérico de Bellota
      Jamón Ibérico de Bellota (50g)Señorio de Montanera
      4 (10)
      £16.45(£3.29 per 10g)

      Unavailable

      MCH77 (10905)

      Christmas
      Mulled Spice Smoked Salmon
      Mulled Spice Smoked Salmon (200g)Severn & Wye Smokery
      4.2 (5)
      £18.00(£9.00 per 100g)

      Unavailable

      FS34 (10906)

      Christmas
      Christmas Pudding Yogurt
      Christmas Pudding Yogurt (450g)Brown Cow Organics
      4.3 (12)
      £3.15(70p per 100g)

      Unavailable

      XDY10 (10918)

      Christmas
      The Vegan British Cheese Selection, B Corp, Non-Organic
      The Vegan British Cheese Selection, B Corp, Non-Organic (360g)Abel & Cole
      4.8 (10)
      £19.50(£5.42 per 100g)

      Available on 7th Dec

      Save compared to buying separately

      XVCB1 (10919)

      Christmas
      Rhiannon
      Rhiannon (200g)Caws Cenarth
      £7.50(£3.75 per 100g)

      Unavailable

      DC193 (10920)

      Christmas
      Cheddar Trio Gift Box
      Cheddar Trio Gift Box (600g)Godminster
      5 (6)
      £22.95(£3.83 per 100g)

      Available on 23rd Nov

      XCB9 (10921)

      Christmas
      Hand Cut Honeycomb in Honey, Non-Organic
      Hand Cut Honeycomb in Honey, Non-Organic (350g)The London Honey Company
      5 (11)
      £18.95(£5.41 per 100g)

      Available on 12th Oct

      XHON2 (10951)

      Cheddar with Balsamic Onion
      Cheddar with Balsamic Onion (200g)Caws Cenarth
      4.8 (32)
      £5.55(£2.77 per 100g)

      DC201 (10959)

      Christmas
      Christmas Tea Loose Leaf
      Christmas Tea Loose Leaf (100g)Steenbergs
      4.5 (11)
      £4.50(45p per 10g)

      Available on 12th Oct

      XTEA6 (10981)

      Christmas
      Gingerbread Chai Loose Leaf Tea
      Gingerbread Chai Loose Leaf Tea (125g)Steenbergs
      4.8 (5)
      £4.50(45p per 10g)

      Unavailable

      XTEA7 (10982)

      Christmas
      Stollen Spice Mix
      Stollen Spice Mix (40g)Steenbergs
      4.8 (8)
      £2.95(73.8p per 10g)

      Available on 12th Oct

      SPI41 (10985)

      Christmas
      Gin Botanicals Bag
      Gin Botanicals Bag (21g)Steenbergs
      5 (2)
      £4.95(£2.36 per 10g)

      Available on 12th Oct

      SPI42 (10987)

      Christmas
      Mini Luxury Vegan Christmas Pudding
      Mini Luxury Vegan Christmas Pudding (100g)Authentic Bread Co.
      4.6 (11)
      £4.40(44p per 10g)

      XPUMV (11001)

      Christmas
      Mulled Cider, Bag in Box
      Mulled Cider, Bag in Box (3L)Dunkertons
      5 (2)
      £34.00(£1.13 per 100ml)

      Available on 19th Oct

      AMC01 (11014)

      Christmas
      Smoked Salmon Royal Fillet
      Smoked Salmon Royal Fillet (200g)Glenarm Organic
      4.3 (6)
      £25.00(£12.50 per 100g)

      Unavailable

      FS35 (11043)

      Christmas
      Smoked Salmon
      Smoked Salmon (400g)Severn & Wye Smokery
      4.6 (13)
      £26.00(£6.50 per 100g)

      Unavailable

      FS37 (11080)

      Date & Walnut Shortbread Biscuit Tin
      Date & Walnut Shortbread Biscuit Tin (215g)Island Bakery
      4.4 (5)
      £10.95(£5.09 per 100g)

      Unavailable

      BT01 (11103)

      Chocolate, Peanut & Toffee Shortbread Biscuit Tin
      Chocolate, Peanut & Toffee Shortbread Biscuit Tin (215g)Island Bakery
      4.5 (14)
      £9.95(£4.63 per 100g)

      Unavailable

      BT03 (11105)

      Christmas
      Limited Edition Truffle Ham
      Limited Edition Truffle Ham (80g)Pedrazolli
      4.6 (5)
      £8.20(£1.02 per 10g)

      Available on 20th Dec

      MCH85 (11281)

      Christmas
      Pink Beef
      Pink Beef (1kg)Helen Browning's
      3.7 (29)
      £55.00(£5.50 per 100g)

      Available on 14th Dec

      MB106 (11283)

      Christmas
      Shortbread Tin
      Shortbread Tin (175g)Island Bakery
      4.6 (14)
      £9.75(£5.57 per 100g)

      BT05 (11392)

      Christmas
      Irish Whiskey Cream
      Irish Whiskey Cream (260ml)Ivy House
      £7.15(£2.75 per 100ml)

      Available on 23rd Nov

      XDY12 (11715)

      Christmas
      Coffee & Amaretti Panettone
      Coffee & Amaretti Panettone (500g)Evvivo
      4.3 (23)
      £19.50(£3.90 per 100g)

      XPA10 (11726)

      Christmas
      Christmas Spiced Beef
      Christmas Spiced Beef (1.2kg)Peelham Farm
      3.6 (11)
      £60.00(£5.00 per 100g)

      Unavailable

      MB108 (11750)

      Christmas
      The Christmas Cheeseboard Selection
      The Christmas Cheeseboard Selection (1.14kg)
      5 (1)
      £29.95

      Available on 7th Dec

      Save compared to buying separately

      XCB10 (11754)

      Smoked Salmon Filled Canapés
      Smoked Salmon Filled Canapés (360g, pack of 6)Severn & Wye
      4 (4)
      £18.95(£5.26 per 100g)

      Unavailable

      FS39 (11756)

      Christmas
      Savoury Biscuit Tin Selection
      Savoury Biscuit Tin Selection (360g)Daylesford
      5 (3)
      £21.50(£5.97 per 100g)

      Unavailable

      XBIS0 (11789)

      Christmas
      Orange Liqueur
      Orange Liqueur (35cl)Dà Mhìle
      2.5 (2)
      £22.75(£6.50 per 100ml)

      Available on 12th Oct

      ALIQO (11794)

      Spiced Chocolate Almond Gift Tub
      Spiced Chocolate Almond Gift Tub (180g)Raw Chocolate Co.
      £9.95(£5.53 per 100g)

      Unavailable

      XC01 (12730)

      Dark Chocolate Mulberries & Salted Vanoffee Cashews Tub
      Dark Chocolate Mulberries & Salted Vanoffee Cashews Tub (180g)Raw Chocolate Co.
      5 (1)
      £9.95(£5.53 per 100g)

      Unavailable

      XC06 (12735)

      Cork Placemats, Christmas Design
      Cork Placemats, Christmas Design (Pack of 4)LIGA Eco Living
      £24.00(£6.00 each)

      Unavailable

      XHG08 (12830)

      Christmas
      Coasters, Christmas Design
      Coasters, Christmas Design (Pack of 4)LIGA Eco Living
      £12.00(£3.00 each)

      Unavailable

      XHG09 (12843)

      Face Gift Set
      Face Gift SetVesta Living
      5 (1)
      £18.00(£18.00 each)

      Unavailable

      XHP52 (12845)

      Christmas
      Milk Chocolate Woodland Scene Slab
      Milk Chocolate Woodland Scene Slab (350g)Cocoa Loco
      5 (1)
      £18.95(£5.41 per 100g)

      Unavailable

      XC110 (12888)

      Christmas
      Mulled Wine
      Mulled Wine (75cl)Daylesford
      4.3 (6)
      £22.00(£2.93 per 100ml)

      Unavailable

      AMW02 (12896)

      Christmas
      Smoked Salmon with Malted Whiskey, Orange & Dill
      Smoked Salmon with Malted Whiskey, Orange & Dill (200g)Severn & Wye Smokery
      £18.00(£9.00 per 100g)

      Unavailable

      FS41 (12939)

      Christmas
      Dressed Premium Cumin Houmous
      Dressed Premium Cumin Houmous (340g)Abel & Cole
      4.4 (9)
      £4.95(£1.46 per 100g)

      Available on 23rd Nov

      DIP32 (12973)

      Christmas
      Fig, Apple & Balsamic Chutney Kilner Jar
      Fig, Apple & Balsamic Chutney Kilner Jar (230g)Daylesford
      5 (1)
      £10.95(£4.76 per 100g)

      XCO12 (12978)

      Christmas
      Dreamy Nights Sleep Duo
      Dreamy Nights Sleep DuoNeal's Yard Remedies
      4.5 (2)
      £15.00(£8.82 per 10g)

      Unavailable

      XHP58 (12999)

      Christmas
      Bee Lovely Nourishing Trio
      Bee Lovely Nourishing TrioNeal's Yard Remedies
      2.8 (4)
      £17.50(£17.50 each)

      Unavailable

      XHP57 (13005)

      Award Winning
      Christmas Cake In A Tin
      Christmas Cake In A Tin (800g)Daylesford
      5 (3)
      £37.50(£4.69 per 100g)

      Sold Out

      XCK20 (13017)

      Christmas
      Sweet Biscuit Selection Tin
      Sweet Biscuit Selection Tin (450g)Daylesford
      4.7 (3)
      £26.95(£5.99 per 100g)

      Unavailable

      XBI01 (13019)

      Christmas
      Pork Cocktail Sausages with Chilli & Fennel, Soya Free
      Pork Cocktail Sausages with Chilli & Fennel, Soya Free (300g)The Green Butcher
      3.8 (4)
      £7.50(£2.50 per 100g)

      Unavailable

      MP143 (13212)

      Christmas
      Cranberry Vegan Cheese Alternative
      Cranberry Vegan Cheese Alternative (120g)Kinda Co.
      4.5 (2)
      £6.95(£5.79 per 100g)

      Available on 23rd Nov

      DC285 (13868)

      Blood Orange & Cranberry Gin with Gold Leaf, B Corp, Non-Organic
      Blood Orange & Cranberry Gin with Gold Leaf, B Corp, Non-Organic (350ml)Daylesford
      5 (1)
      £29.75(£8.50 per 100ml)

      Unavailable

      AGI23 (13883)

      Christmas
      Gingerbread Christmas Trees
      Gingerbread Christmas Trees (150g)Authentic Bread Co.
      5 (6)
      £6.00(£4.00 per 100g)

      XCK21 (13959)

      Christmas
      Olive & Mature Cheddar Nibbles
      Olive & Mature Cheddar Nibbles (100g)Authentic Bread Co.
      4.3 (3)
      £5.90(59p per 10g)

      BIS37 (13961)

      It's Back
      Rosemary & Chilli Shortbread
      Rosemary & Chilli ShortbreadAuthentic Bread Co.
      5 (6)
      £5.90(59p per 10g)

      BIS38 (13962)

      Christmas
      Pink Peppercorn Biscuits for Cheese
      Pink Peppercorn Biscuits for Cheese (100g)Authentic Bread Co.
      4.7 (6)
      £4.20(42p per 10g)

      BIS39 (13963)

      Dark Chocolate & Sea Salt Thins
      Dark Chocolate & Sea Salt Thins (200g)Daylesford
      5 (1)
      £23.95(£11.97 per 100g)

      Unavailable

      XC114 (13991)

      Candied Orange in Dark Chocolate, B Corp, Non-Organic
      Candied Orange in Dark Chocolate, B Corp, Non-Organic (125g)Daylesford
      £14.50(£11.60 per 100g)

      Unavailable

      XCH59 (13992)

      Christmas
      Shortbread Selection in a Tin, B Corp, Non-Organic
      Shortbread Selection in a Tin, B Corp, Non-Organic (450g)Meg Rivers
      4.5 (2)
      £22.00(£4.89 per 100g)

      XBI12 (13993)

      Chocolate Fudge Cake, B Corp, Non-Organic
      Chocolate Fudge Cake, B Corp, Non-Organic (950g)Meg Rivers
      3.8 (4)
      £28.00(£2.95 per 100g)

      Unavailable

      XCK23 (13994)

      Award Winning
      Luxury Iced Christmas Cake, B Corp, Non-Organic
      Luxury Iced Christmas Cake, B Corp, Non-Organic (1kg)Meg Rivers
      4.5 (6)
      £34.00(£3.40 per 100g)

      XCK26 (13997)

      Relax Body & Soul Lavender Gift Set, B Corp, Non-Organic
      Relax Body & Soul Lavender Gift Set, B Corp, Non-Organic (210ml)Weleda
      £18.00(£8.57 per 100ml)

      Unavailable

      XHP63 (14006)

      Christmas
      Skin Food Glow Gift Set, B Corp, Non-Organic
      Skin Food Glow Gift Set, B Corp, Non-Organic (38ml)Weleda
      £16.00(£4.21 per 10ml)

      Unavailable

      XHP65 (14008)

      Christmas
      Men’s Skin Saviours Gift Set, B Corp, Non-Organic
      Men’s Skin Saviours Gift Set, B Corp, Non-Organic (130ml)Weleda
      5 (1)
      £25.00(£25.00 each)

      XHP66 (14009)

      Christmas
      Sussex Marble with Cranberries
      Sussex Marble with Cranberries (150g)High Weald Dairy
      4.6 (11)
      £5.70(£3.80 per 100g)

      Available on 23rd Nov

      DC288 (14029)

      Christmas
      Raw Chocolate Coated Medjool Dates
      Raw Chocolate Coated Medjool Dates (60g)Mr Prempy's
      3.3 (9)
      £5.50(91.7p per 10g)

      Unavailable

      Chocolate-coated medjool dates stuffed with pecans

      PUD81 (14032)

      Christmas
      Marzipan
      Marzipan (350g)Authentic Bread Co.
      4.8 (6)
      £9.35(£2.67 per 100g)

      MAZ02 (14073)

      Christmas
      Sparkling Wine-Flavoured Bubbly Jellies, B Corp, Non-Organic
      Sparkling Wine-Flavoured Bubbly Jellies, B Corp, Non-Organic (100g)Daylesford
      £7.50(£7.50 per 100g)

      Unavailable

      XC119 (14135)

      Christmas
      Gin & Tonic Flavoured Jellies, B Corp, Non-Organic
      Gin & Tonic Flavoured Jellies, B Corp, Non-Organic (100g)Daylesford
      £7.50(£7.50 per 100g)

      Unavailable

      XC120 (14136)

      Christmas
      Vanilla Double Cream
      Vanilla Double Cream (260g)Ivy House Farm
      5 (1)
      £6.70(£2.58 per 100g)

      Available on 30th Nov

      DYC03 (14299)

      Skin Food Pocket Packs Gift Set, B Corp, Non-Organic
      Skin Food Pocket Packs Gift Set, B Corp, Non-Organic (18ml)Weleda
      £10.00(£5.56 per 10ml)

      Unavailable

      XHP70 (14494)

      Refresh Body & Soul Gift Set, B Corp, Non-Organic
      Refresh Body & Soul Gift Set, B Corp, Non-Organic (400ml)Weleda
      £20.00(£5.00 per 100ml)

      Unavailable

      XHP71 (14495)

      Cheese & Chive Straws
      Cheese & Chive Straws (100g)Authentic Bread Co.
      3.7 (9)
      £4.55(45.5p per 10g)

      CRA39 (14517)

      Trefaldwyn Blue
      Trefaldwyn Blue (150g)Trefaldwyn Cheese
      4.3 (3)
      £6.15(£4.10 per 100g)

      Unavailable

      DC293 (14547)

      Christmas
      Extra Thick Gin & Blood Orange Double Cream
      Extra Thick Gin & Blood Orange Double Cream (260ml)Ivy House Farm
      5 (1)
      £7.15(£2.75 per 100ml)

      Unavailable

      XDY13 (14621)

      Christmas
      Christmas Cracker Dark Ale, Non-Organic
      Christmas Cracker Dark Ale, Non-Organic (500ml)Hepworth Brewery
      3 (2)
      £3.75(75p per 100ml)

      Unavailable

      AB120 (14658)

      Christmas
      Festive Blend Ground Coffee
      Festive Blend Ground Coffee (200g)Equal Exchange
      4.8 (5)
      £6.95(£3.48 per 100g)

      XCOF3 (14680)

      Christmas
      Festive Smoked Salmon Selection
      Festive Smoked Salmon Selection (300g)Severn & Wye
      £24.50(£8.17 per 100g)

      Unavailable

      FSG1 (14716)

      Christmas
      Flavoured Cheddars Trio Gift Box
      Flavoured Cheddars Trio Gift Box (600g)Caws Cenarth
      5 (1)
      £15.95(£2.66 per 100g)

      Available on 30th Nov

      DCG3 (14774)

      Christmas
      Mince Pie Brownie Tray
      Mince Pie Brownie Tray (470g)Authentic Bread Co.
      4.3 (4)
      £11.25(£2.39 per 100g)

      XCK27 (14775)

      Raspberry Chocolate Coated Liquorice, B Corp, Non-Organic
      Raspberry Chocolate Coated Liquorice, B Corp, Non-Organic (295g)Lakrids by Bülow
      £14.95(£5.07 per 100g)

      Unavailable

      CH212 (14787)

      Christmas
      Winter Thyme Tea Lights, B Corp, Non-Organic
      Winter Thyme Tea Lights, B Corp, Non-Organic (Pack of 9)St Eval
      5 (4)
      £9.99(£5.55 per 100g)

      Unavailable

      CAN14 (14807)

      Christmas
      Winter Thyme Pillar Candle, Gold-Dipped, B-Corp, Non-Organic
      Winter Thyme Pillar Candle, Gold-Dipped, B-Corp, Non-OrganicSt. Eval
      5 (2)
      £19.95(£3.38 per 100g)

      Unavailable

      CAN15 (14808)

      Christmas
      The British Blue Cheese Selection
      The British Blue Cheese Selection (650g)
      5 (6)
      £16.00(£2.91 per 100g)

      Unavailable

      DCBX1 (14877)

      Easter
      Vegan Cheese Alternative Trio Gift Box
      Vegan Cheese Alternative Trio Gift Box (360g)Kinda Co.
      5 (1)
      £19.95(£5.54 per 100g)

      Unavailable

      VCG1 (14880)

      Christmas
      The Small Christmas Cheese Selection
      The Small Christmas Cheese Selection (180g)Caws Cenarth
      5 (3)
      £5.95(£3.31 per 100g)

      Available on 30th Nov

      DCG2 (14881)

      Raw Chocolate Coffee Truffles
      Raw Chocolate Coffee Truffles (84g)Mr Prempy's
      5 (2)
      £5.95(70.8p per 10g)

      Unavailable

      XC123 (14912)

      British Season
      Large English Apples, Organic
      Large English Apples, Organic (4 pieces)
      4.3 (21)
      £5.50(£1.38 each)

      Unavailable

      Unwaxed

      APLA4 (13902)

      Rainbow Veg Seed Collection
      Rainbow Veg Seed Collection (7 packs)Vital Seeds
      5 (1)
      £24.00(£4.00 each)

      Unavailable

      SEED6 (11040)

      Christmas
      Clementine Gift Box
      Clementine Gift Box (1.5kg)
      4 (224)
      £8.25(55p per 100g)

      Available on 12th Oct

      Unwaxed

      CLEMP (5170)

      Cherry Tomatoes
      Cherry Tomatoes (250g)
      4.2 (109)
      £3.20(£1.28 per 100g)

      Unavailable

      CTOME (6023)

      Golden Kiwi Fruit
      Golden Kiwi Fruit (4 pieces)
      4.3 (38)
      £4.95(£1.24 each)

      Unavailable

      KIWGO (8443)

      Makrut Limes
      Makrut Limes (2 pieces)
      4.3 (6)
      £4.75(£2.38 each)

      Unavailable

      Unwaxed

      LIMMK (14091)

      Parsnips
      Parsnips (1.5kg)
      4.7 (138)
      £6.25(41.7p per 100g)

      Unavailable

      PAR15 (7035)

      Green Pepper
      Green Pepper (1 piece)
      4.7 (37)
      £1.90(£1.90 each)

      PEPG1 (10736)

      Sweet Potatoes
      Sweet Potatoes (1kg)
      4.3 (248)
      £4.95(£4.95 per 1kg)

      SWPO1 (10739)

      Baby Plum Tomatoes
      Baby Plum Tomatoes (250g)
      4.3 (113)
      £3.45(£1.38 per 100g)

      Unavailable

      TOM18 (5666)

      English Vine Tomatoes
      English Vine Tomatoes (400g)
      4.2 (209)
      £5.95(£1.49 per 100g)

      TOMV4 (7344)

      Kalamata Olives
      Kalamata Olives (210g)The Real Olive Company
      4.4 (99)
      £3.90(£1.86 per 100g)

      Unavailable

      Whole olives with stones

      COL09 (6483)

      Award Winning
      Wild Garlic & Basil Olives
      Wild Garlic & Basil Olives (150g)The Real Olive Company
      4.7 (66)
      £3.65(£2.43 per 100g)

      Pitted olives. Voted Best Organic Chilled Savoury Product - BOOM Awards 2025.

      COL23 (13767)

      Graviera Sheep's Cheese
      Graviera Sheep's Cheese (150g)Kourellas
      4.6 (8)
      £6.20(£4.13 per 100g)

      Unavailable

      DC270 (13599)

      Feta Cubes
      Feta Cubes (150g)Kourellas
      4.5 (10)
      £4.45(£2.97 per 100g)

      Unavailable

      DC272 (13601)

      Baking Feta with Pepper & Tomato
      Baking Feta with Pepper & Tomato (110g)Kourellas
      3.9 (11)
      £4.95(£4.50 per 100g)

      Unavailable

      DC307 (14683)

      Binsey Red
      Binsey Red (160g)Torpenhow Farmhouse Dairy
      2.8 (4)
      £6.45(£4.03 per 100g)

      Unavailable

      DC308 (14937)

      Oak Smoked Cheddar
      Oak Smoked Cheddar (160g)Torpenhow Farmhouse Dairy
      £5.95(£3.72 per 100g)

      Unavailable

      DC311 (14940)

      Acorn-Fed Ibérico Shoulder, Pata Negra
      Acorn-Fed Ibérico Shoulder, Pata Negra (70g)Beher
      4.7 (11)
      £8.45(£1.21 per 10g)

      MCHS4 (14474)

      Christmas
      Almonds in Shells
      Almonds in Shells (350g)
      3.5 (8)
      £3.50(£1.00 per 100g)

      ANUTM (5143)

      It's Back
      Whole Soft Dried Apricots
      Whole Soft Dried Apricots (200g)
      5 (2)
      £5.25(£2.63 per 100g)

      Unavailable

      APRDR (14989)

      Christmas
      Hazelnuts in Shells
      Hazelnuts in Shells (350g)
      4.1 (10)
      £6.75(£1.93 per 100g)

      Unavailable

      HNUTM (5622)

      Christmas
      Walnuts in Shells
      Walnuts in Shells (350g)
      4.5 (72)
      £4.75(£1.36 per 100g)

      WNUTM (5142)

      Christmas
      Mini Mince Pies
      Mini Mince Pies (pack of 12)Abel & Cole
      4.6 (422)
      £7.75(64.6p each)

      XMP12 (3325)

      Christmas
      Vegan Mini Mince Pies
      Vegan Mini Mince Pies (pack of 12)Abel & Cole
      4.3 (58)
      £7.75(64.6p each)

      XMP13 (10934)

      Christmas
      Mini Frangipane Mince Pies
      Mini Frangipane Mince Pies (Pack of 12)Seven Seeded
      4.4 (18)
      £11.65(97.1p each)

      XMP16 (14004)

      Christmas
      Gluten-Free Mince Pies, B-Corp, Non-Organic
      Gluten-Free Mince Pies, B-Corp, Non-Organic (420g, pack of 6)Hobbs House Bakery
      4.9 (19)
      £7.95(£1.89 per 100g)

      Unavailable

      XMP19 (14856)

      Christmas
      Luxury Almond Mince Pies, B-Corp, Non-Organic
      Luxury Almond Mince Pies, B-Corp, Non-Organic (260g, pack of 4)Hobbs House Bakery
      4.6 (10)
      £7.95(£1.99 each)

      Unavailable

      XMP20 (14857)

      Christmas
      Vegan Mince Pies
      Vegan Mince Pies (6 pack)Authentic Bread Co.
      3.7 (127)
      £7.35(£1.23 each)

      Made from gluten-free ingredients but may contain traces of gluten.

      XMPG1 (3882)