RecipesBlogProducers
Contact us
Sign up
Abel & ColeAbel & Cole
£0.00
  • Fresh & chilled
    • Fruit & veg
      • Fruit & veg boxes
      • Fruit
      • Vegetables
      • Salad
      • Fresh herbs & spices
      • British fruit & veg
      • Seasonal stars
      • Fruit & veg bundles
      • Flower & garden
      • This week's box contents
      • Fruit & veg offers
    • Meat & fish
      • Meat & fish boxes
      • Fish & seafood
      • Chicken & poultry
      • Turkey & goose
      • Duck
      • Beef
      • Pork
      • Lamb & goat
      • Wild game & venison
      • High welfare meat
      • Meat alternatives
      • Meat & fish offers
    • Dairy & dairy alternatives
      • Milk
      • Eggs
      • Cheese
      • Yogurt
      • Butter & spreads
      • Cream & desserts
      • Dairy alternatives
      • Dairy & dairy alternative offers
    • Chilled
      • Fruit juice & drinks
      • Charcuterie
      • Delicatessen
      • Pies, pastries & quiches
      • Ready meals & pastas
      • Soups
      • Meat alternatives
      • Chilled offers
    • Free from & vegan
      • Milk alternatives
      • Yogurts
      • Ready meals
      • Pies & tarts
      • Soups
      • Delicatessen & dips
      • Drinks
      • Free from & vegan offers
    • Recipe kits
      • Weekly changing
      • Fortnightly changing
      • Monthly changing
      • Christmas Feast Boxes Recipe Kit
      • See all
    • Club Zero refills
      • Milk & milk alternatives
    • Fresh & chilled offers
      • See all fresh & chilled offers
  • Pantry
    • Food cupboard
      • Rice, pasta & pulses
      • Tins & jars
      • Cooking sauces
      • Oils & vinegars
      • Cooking ingredients
    • Breakfast
      • Breakfast cereals
      • Jam, honey & spreads
      • Tea & coffee
    • Chocolate, biscuits & snacks
      • Biscuits & crackers
      • Chocolate
      • Crisps & snacks
      • Dried fruit, nuts & seeds
    • Supplements
      • Vitamins
      • Protein powders
      • Superfood powders
      • Extracts
      • Functional Drinks
      • Oils
    • Home baking
      • Flour
      • Sugar & syrups
      • Baking essentials
    • Free from & vegan
      • Milk alternatives
      • Pasta, noodles & grains
      • Condiments & cooking sauces
      • Crisps, chocolate & snacks
      • Spreads & syrups
      • Cereals
      • Bread
      • Home baking
      • Drinks
    • Club Zero refills
      • Milk alternatives & drinks
      • Rice, pasta & pulses
      • Cooking ingredients
      • Porridge & cereals
      • Chocolate & snacks
      • Nuts, seeds & dried fruit
    • Pantry offers
      • See all pantry offers
  • Bakery
    • Bread
      • Sourdough
      • White
      • Brown & wholemeal
      • Seeded & grain
      • Rye & spelt
      • Rolls & baguettes
      • Bake at Home
      • Sliced
      • Unsliced
    • Bagels, wraps & pittas
      • Bagels
      • Pittas & wraps
    • Cakes & patisserie
      • Cakes
      • Cookies & bites
      • Hot cross buns
      • Muffins & scones
      • Pastries
      • Tarts
    • Gluten-free
      • Bread
      • Cakes & baked goods
    • Bakery offers
      • See all bakery offers
  • Household
    • Toiletries & body care
      • Shower gel & soap
      • Hair care
      • Skin care
      • Body care
      • Dental care
      • Period care
      • Supplements
      • Gifting
    • Laundry
      • Washing powders & liquids
      • Fabric conditioners
      • Refills
    • Dishwasher & washing up
      • Washing up
      • Dishwasher
      • Refills
      • Sponges & brushes
    • Bathroom & cleaning cupboard
      • Bathroom & toilet cleaners
      • Kitchen cleaners
      • Multi purpose cleaners
      • Floor cleaners
      • Cloths, sponges & gloves
      • Toilet roll
    • Kitchen essentials
      • Reusable containers
      • Bin liners & bags
      • Tissues
      • Food wraps, bags & foils
    • Homeware
      • Glassware
      • Dining & tableware
      • Lunchboxes & bottles
      • Soft furnishings & accessories
      • Gifting & decorations
      • Candles & home fragrance
    • Flowers & garden
      • Flowers
      • Plants
      • Seeds & bulbs
      • Compost, feed & gardening
      • Bird & wildlife care
      • Pots & vases
    • Pet
      • Cat & kitten
      • Dog & puppy
      • Pet accessories & bathing
    • Club Zero refills
      • Laundry
      • Washing up
      • Multi-purpose cleaners
      • Storage
    • Household offers
      • See all household offers
  • Drinks
    • Soft drinks & water
      • Soft drinks & water
      • Sparkling drinks
      • Kefir & kombucha
      • Fruit juice
      • Wellness drinks
    • Tea, coffee & hot chocolate
      • Tea
      • Coffee
      • Hot chocolate
    • Beers, wines & spirits
      • Wine
      • Beer & lager
      • Champagne & fizz
      • Cider
      • No & low alcohol
      • Spirits
    • Drinks offers
      • See all drinks offers
  • Favourites
    • See your favourites
    • New in
      • New in
        • See all new in
      • Inspiration
        • Oktoberfest
        • Halloween
        • Future Food
        • Best Value Bundles
        • Gifting
        • Last chance
        • Organic Essentials
      • Club Zero refills
        • Fresh & chilled
        • Pantry
        • Household
      • Favourites
        • See all favourites
      • Recipe inspiration
        • Recipes
        • Recipe kits
    • Offers
      • Offers
        • See all offers
      • 3 for £18
        • Italian Meal Deal
          • See all
        • Favourites on offer
          • See all favourites on offer
      • Christmas
        • Christmas dinners
          • Starters & nibbles
          • Turkey & mains
          • Fruit & veg
          • Christmas feast recipe boxes
          • Trimmings
        • Veggie & vegan
          • Main course
          • Party food
          • Desserts & bakery
          • Chocolates
        • Desserts & bakery
          • Desserts
          • Bakery
        • Cheese & antipasti
          • Cheese
          • Charcuterie
          • Smoked salmon
          • Pies
          • Pâté
          • Olives
          • Houmous
          • Chutneys & oils
          • Crackers & biscuits
        • Drinks
          • Soft drinks
          • Wine
          • Champagne & fizz
          • Beer
          • Cider
          • Spirits
          • Low & no alcohol
        • Chocolate & confectionery
          • Advent calendars
          • Chocolate
          • Confectionery
          • Selection boxes
          • Stocking fillers
          • Truffles
        • Gifts & hampers
          • Stocking fillers
          • Gifts
          • Hampers
          • Plants & flowers
        • Home, wreaths & decorations
          • Decorations & soft furnishings
          • Flowers, plants & wreaths
          • Gifting, cards & wrapping
          • Homeware
        • Christmas sale
          • See all
        • New in
          • See all
      • This week's boxes
      • Refer a friend
      • About us
      • Jobs
      • Blog
      • Office groceries
      • Packaging Promise
      • Contact us
      • FAQ
      • Recipes
      • Sustainability
      • Modern slavery statement
      • Refund & return policy
      • Cookie settings

      Love veg, recipes & news?

      We will send you weekly emails full of our latest sustainable picks, exciting offers, recipes and other related news. You can of course opt out at any time. You can see our full privacy policy here.

      Privacy & Cookies

      Terms & Conditions

      © 2026 Abel & Cole ltd

      organics@abelandcole.co.uk

      03452 62 62 62

      MON to FRI: 9 AM - 5 PM

      Buy 3 for £15 Buy 3 for £15 Buy 3 for £15

      Buy 3 for £15

      Pick three fridge favourites. For just £15. From organic cheese and artisanal cuts. To ready-made soup and meals for one. From the 17th to the 28th of June.

      1. Home
      2. /
      3. New & Offers
      4. /
      5. 3 for £15 on selected favourites
      3 for £6 on Equinox Kombucha bottles
      4 for £6.75 on Equinox Kombucha Cans
      3 for £18
      Buy 2 Save 10% on Fish
      Pasta + Sauce + Bread for £10
      3 for £18 on Chicken

      3 for £15 on selected favourites

      Shortbread Biscuits with Salted Caramel
      Shortbread Biscuits with Salted Caramel (150g)Daylesford
      4.8 (16)
      £5.95(£3.97 per 100g)

      Unavailable

      BIS69 (12435)

      Shortbread Fingers
      Shortbread Fingers (170g)Daylesford
      4.6 (16)
      £5.70(£3.35 per 100g)

      BIS71 (12437)

      offer
      Vintage Cheddar
      Vintage Cheddar (200g)Godminster
      4.9 (187)
      £6.60(£3.30 per 100g)
      3 for £18

      Great Taste Awards Winner 2020

      DC20b (1753)

      Farmhouse Vegan Cheese Alternative
      Farmhouse Vegan Cheese Alternative (120g)Kinda Co.
      4.7 (23)
      £7.00(£5.83 per 100g)

      Unavailable

      DC273 (13622)

      Garlic & Chive Vegan Cheese Alternative
      Garlic & Chive Vegan Cheese Alternative (120g)Kinda Co.
      4.4 (18)
      £7.00(£5.83 per 100g)

      Unavailable

      DC274 (13623)

      Vegan Sour Creme & Chive Spread
      Vegan Sour Creme & Chive Spread (130g)Kinda Co.
      5 (6)
      £6.95(£5.35 per 100g)

      Unavailable

      DC277 (13626)

      Vegan Farmhouse Creamy Spread
      Vegan Farmhouse Creamy Spread (130g)Kinda Co.
      4.3 (9)
      £6.95(£5.35 per 100g)

      Unavailable

      DC278 (13630)

      Greek Style Feta Alternative
      Greek Style Feta Alternative (120g)Kinda Co.
      4.3 (9)
      £6.75(£5.63 per 100g)

      Unavailable

      DC282 (13744)

      Vegan Blue Cheese Alternative
      Vegan Blue Cheese Alternative (120g)Kinda Co.
      4.5 (6)
      £6.95(£5.79 per 100g)

      Unavailable

      DC289 (14134)

      Wild Coley Fillets, pack of 2
      Wild Coley Fillets, pack of 2 (260g)Abel & Cole
      4.5 (107)
      £6.50(£2.50 per 100g)

      Unavailable

      FCOL1 (7382)

      Hot Shot
      Hot Shot (3 x 60ml)Rebel Kitchen
      4.8 (14)
      £6.95(£2.32 each)

      Unavailable

      Apple, ginger, lemon & turmeric juice with cayenne

      FJ111 (13185)

      Manx Kippers, Wild
      Manx Kippers, Wild (300g, pack of 2)The Fish Society
      4.7 (23)
      £6.30(£2.10 per 100g)

      FKIP6 (14564)

      offer
      Wild Atlantic Prawns, Cooked & Peeled
      Wild Atlantic Prawns, Cooked & Peeled (200g)The Fish Society
      4.3 (41)
      £6.75(£3.38 per 100g)
      Buy 2 Save 10% on Fish

      FPRA1 (14563)

      offer
      Handpicked 50/50 Cornish Crab
      Handpicked 50/50 Cornish Crab (100g)Seafood & Eat It
      4.4 (77)
      £6.60£5.94(59.4p per 10g)
      10% off

      FSH07 (7192)

      Original Beef Frankfurters
      Original Beef Frankfurters (240g)Rare & Pasture
      4.3 (79)
      £6.50(£2.71 per 100g)

      Unavailable

      MB95 (10685)

      Curry Beef Frankfurters
      Curry Beef Frankfurters (240g)Rare & Pasture
      4.5 (31)
      £6.50(£2.71 per 100g)

      Unavailable

      MB96 (10686)

      offer
      Sobrasada, Enebral
      Sobrasada, Enebral (300g)Enebral
      4.3 (40)
      £6.30£5.36(£1.79 per 100g)
      15% off

      Nitrate free

      MCH73 (10645)

      offer
      Cooking Chorizo, Mild
      Cooking Chorizo, Mild (300g)Enebral
      4.7 (18)
      £6.55(£2.18 per 100g)
      3 for £18

      MCH89 (11914)

      offer
      Beef Droewors with Coriander
      Beef Droewors with Coriander (80g)Peelham Farm
      3.8 (21)
      £6.95£6.25(£7.81 per 100g)
      10% off

      MCH99 (13343)

      offer
      Berwickshire Sausages, Gluten-Free, High Welfare, Non-Organic
      Berwickshire Sausages, Gluten-Free, High Welfare, Non-Organic (300g)Peelham Farm
      3.7 (7)
      £5.70£5.13(£1.71 per 100g)
      10% off

      MP178 (14071)

      offer
      Pork Sausages, Gluten-Free, High Welfare, Non-Organic
      Pork Sausages, Gluten-Free, High Welfare, Non-Organic (300g)Peelham Farm
      3.6 (9)
      £5.70£5.13(£1.71 per 100g)
      10% off

      MP182 (14075)

      Cooking Chorizo Sausages, Gluten Free, High Welfare, Non-Organic
      Cooking Chorizo Sausages, Gluten Free, High Welfare, Non-Organic (300g)Peelham Farm
      3.2 (5)
      £5.70(£1.90 per 100g)

      Unavailable

      MP183 (14077)

      offer
      Slow Cooked Confit Turkey Thigh, High Welfare, Non-Organic
      Slow Cooked Confit Turkey Thigh, High Welfare, Non-Organic (400g)KellyBronze®
      4.7 (71)
      £6.40(£1.60 per 100g)
      3 for £18

      MT08 (14493)

      offer
      Wild Venison Mince, 10% Fat
      Wild Venison Mince, 10% Fat (500g)Hampshire Game
      4.7 (241)
      £7.95(£1.59 per 100g)
      3 for £18

      MV05 (562)

      offer
      Wild Venison, Diced
      Wild Venison, Diced (500g)Hampshire Game
      4.6 (290)
      £7.55(£1.51 per 100g)
      3 for £18

      MV13 (1420)

      It's Back
      Wild Venison Shank
      Wild Venison Shank (400g)Hampshire Game
      4.3 (138)
      £6.95(£1.74 per 100g)

      MV17 (3241)

      offer
      Wild Venison Minute Steaks
      Wild Venison Minute Steaks (250g, pack of 2)Hampshire Game
      4.5 (309)
      £7.25(£2.90 per 100g)
      3 for £18

      MV20 (4857)

      offer
      Wild Venison Stir Fry Strips
      Wild Venison Stir Fry Strips (500g)Hampshire Game
      4.6 (22)
      £7.25(£1.45 per 100g)
      3 for £18

      MV26 (14247)

      Braised Beef Goulash
      Braised Beef Goulash (320g)Pegoty Hedge
      3.5 (51)
      £6.20(£1.94 per 100g)

      Unavailable

      Serves 1

      RM02 (2058)

      Lamb Moussaka
      Lamb Moussaka (380g)Pegoty Hedge
      3.3 (73)
      £6.20(£1.63 per 100g)

      Unavailable

      Serves 1

      RM06 (2506)

      Chilli Con Carne
      Chilli Con Carne (320g)Lodge Farm Kitchen
      4.1 (26)
      £7.50(£2.34 per 100g)

      RM101 (11191)

      Bean Chilli
      Bean Chilli (300g)Lodge Farm Kitchen
      4.4 (17)
      £7.50(£2.50 per 100g)

      RM112 (12111)

      Jackfruit Jalfrezi
      Jackfruit Jalfrezi (300g)Lodge Farm Kitchen
      4.4 (16)
      £7.00(£2.33 per 100g)

      Unavailable

      RM113 (12112)

      Beef Lasagne
      Beef Lasagne (400g)Pegoty Hedge
      4.4 (56)
      £6.20(£6.20 each)

      Unavailable

      Serves 1

      RM37 (6540)

      Fish Pie
      Fish Pie (400g)Pegoty Hedge
      3.1 (70)
      £6.20

      Unavailable

      Serves 1

      RM38 (6544)

      Cottage Pie
      Cottage Pie (440g)Pegoty Hedge
      4.2 (55)
      £6.20(£1.41 per 100g)

      Unavailable

      Serves 1

      RM39 (6549)

      Meatballs in Tomato Sauce
      Meatballs in Tomato Sauce (320g)Pegoty Hedge
      4.3 (33)
      £6.20(£1.94 per 100g)

      Unavailable

      Serves 1

      RM40 (6550)

      Vegetable Lasagne
      Vegetable Lasagne (400g)Pegoty Hedge
      4 (59)
      £6.20(£1.55 per 100g)

      Unavailable

      Serves 1

      RM43 (6560)

      Macaroni Cheese
      Macaroni Cheese (350g)Pegoty Hedge
      3.2 (36)
      £6.20(£1.77 per 100g)

      Unavailable

      RM47 (6793)

      Beef Lasagne for One
      Beef Lasagne for One (350g)Lodge Farm Kitchen
      4.2 (25)
      £7.50(£2.14 per 100g)

      RM77 (9615)

      Cottage Pie for One
      Cottage Pie for One (350g)Lodge Farm Kitchen
      4.1 (35)
      £7.50(£2.14 per 100g)

      RM79 (9617)

      Vegetable Lasagne for One
      Vegetable Lasagne for One (350g)Lodge Farm Kitchen
      3.6 (34)
      £7.50(£2.14 per 100g)

      RM81 (9619)

      Squash Curry for One
      Squash Curry for One (320g)Lodge Farm Kitchen
      4.1 (23)
      £7.50(£2.34 per 100g)

      RM83 (9621)

      On Offer
      Vegan Moussaka
      Vegan Moussaka (380g)Pegoty Hedge
      3.2 (60)
      £6.20(£1.63 per 100g)

      Unavailable

      RM86 (9807)

      Chicken Bone Broth
      Chicken Bone Broth (200ml)Osius
      4.3 (34)
      £6.25(£3.13 per 100ml)

      STK04 (6818)

      Beef Bone Broth
      Beef Bone Broth (200ml)Osius
      4.5 (26)
      £5.50(£2.75 per 100ml)

      Unavailable

      STK06 (6821)

      Raw Coconut Water
      Raw Coconut Water (3 x 250ml)Rebel Kitchen
      4.8 (234)
      £7.70(£1.03 per 100ml)

      Unavailable

      Awarded two Great Taste stars 2016

      TWC02 (6383)

      offer
      Coconut Water, B Corp, Non-Organic
      Coconut Water, B Corp, Non-Organic (4 x 330ml)Jax Coco
      4.5 (13)
      £6.55(49.6p per 100ml)
      3 for £18

      TWC11 (14173)

      Nut Roast, Gluten Free
      Nut Roast, Gluten Free (280g)Clive's
      4.5 (165)
      £5.95(£2.13 per 100g)

      Unavailable

      VN02 (6969)

      Smoked XL Extra Firm Tofu
      Smoked XL Extra Firm Tofu (450g)The Tofoo Co.
      4.8 (25)
      £5.05(£1.12 per 100g)

      Unavailable

      PTO09 (8642)

      offer
      Beef Bone Broth
      Beef Bone Broth (324g)Borough Broth
      4.6 (36)
      £5.00£4.00(£1.23 per 100g)
      20% off

      SO017 (10055)

      offer
      Chicken Bone Broth
      Chicken Bone Broth (324g)Borough Broth
      4.7 (118)
      £5.00£4.00(£1.23 per 100g)
      20% off

      Voted Best Organic Savoury Chilled Product - BOOM Awards 2023

      SO018 (10056)

      offer
      Chicken Pho Broth
      Chicken Pho Broth (400g)Borough Broth
      4.6 (45)
      £5.00£4.00(£1.00 per 100g)
      20% off

      SO032 (11527)

      It's Back
      Apple, Miso & Seaweed Broth
      Apple, Miso & Seaweed Broth (324g)Borough Broth
      4.1 (14)
      £5.00(£1.54 per 100g)

      Unavailable

      STK09 (11528)