RecipesBlogProducers
Contact us
Sign up
Abel & ColeAbel & Cole
£0.00
  • Fresh & chilled
    • Fruit & veg
      • Fruit & veg boxes
      • Fruit
      • Vegetables
      • Salad
      • Fresh herbs & spices
      • British fruit & veg
      • Seasonal stars
      • Fruit & veg bundles
      • Flower & garden
      • This week's box contents
      • Fruit & veg offers
    • Meat & fish
      • Meat & fish boxes
      • Fish & seafood
      • Chicken & poultry
      • Turkey & goose
      • Duck
      • Beef
      • Pork
      • Lamb & goat
      • Wild game & venison
      • High welfare meat
      • Meat alternatives
      • Meat & fish offers
    • Dairy & dairy alternatives
      • Milk
      • Eggs
      • Cheese
      • Yogurt
      • Butter & spreads
      • Cream & desserts
      • Dairy alternatives
      • Dairy & dairy alternative offers
    • Chilled
      • Fruit juice & drinks
      • Charcuterie
      • Delicatessen
      • Pies, pastries & quiches
      • Ready meals & pastas
      • Soups
      • Meat alternatives
      • Chilled offers
    • Free from & vegan
      • Milk alternatives
      • Yogurts
      • Ready meals
      • Pies & tarts
      • Soups
      • Delicatessen & dips
      • Drinks
      • Free from & vegan offers
    • Recipe kits
      • Weekly changing
      • Fortnightly changing
      • Monthly changing
      • Christmas Feast Boxes Recipe Kit
      • See all
    • Club Zero refills
      • Milk & milk alternatives
    • Fresh & chilled offers
      • See all fresh & chilled offers
  • Pantry
    • Food cupboard
      • Rice, pasta & pulses
      • Tins & jars
      • Cooking sauces
      • Oils & vinegars
      • Cooking ingredients
    • Breakfast
      • Breakfast cereals
      • Jam, honey & spreads
      • Tea & coffee
    • Chocolate, biscuits & snacks
      • Biscuits & crackers
      • Chocolate
      • Crisps & snacks
      • Dried fruit, nuts & seeds
    • Supplements
      • Vitamins
      • Protein powders
      • Superfood powders
      • Extracts
      • Functional Drinks
      • Oils
    • Home baking
      • Flour
      • Sugar & syrups
      • Baking essentials
    • Free from & vegan
      • Milk alternatives
      • Pasta, noodles & grains
      • Condiments & cooking sauces
      • Crisps, chocolate & snacks
      • Spreads & syrups
      • Cereals
      • Bread
      • Home baking
      • Drinks
    • Club Zero refills
      • Milk alternatives & drinks
      • Rice, pasta & pulses
      • Cooking ingredients
      • Porridge & cereals
      • Chocolate & snacks
      • Nuts, seeds & dried fruit
    • Pantry offers
      • See all pantry offers
  • Bakery
    • Bread
      • Sourdough
      • White
      • Brown & wholemeal
      • Seeded & grain
      • Rye & spelt
      • Rolls & baguettes
      • Bake at Home
      • Sliced
      • Unsliced
    • Bagels, wraps & pittas
      • Bagels
      • Pittas & wraps
    • Cakes & patisserie
      • Cakes
      • Cookies & bites
      • Hot cross buns
      • Muffins & scones
      • Pastries
      • Tarts
    • Gluten-free
      • Bread
      • Cakes & baked goods
    • Bakery offers
      • See all bakery offers
  • Household
    • Toiletries & body care
      • Shower gel & soap
      • Hair care
      • Skin care
      • Body care
      • Dental care
      • Period care
      • Supplements
      • Gifting
    • Laundry
      • Washing powders & liquids
      • Fabric conditioners
      • Refills
    • Dishwasher & washing up
      • Washing up
      • Dishwasher
      • Refills
      • Sponges & brushes
    • Bathroom & cleaning cupboard
      • Bathroom & toilet cleaners
      • Kitchen cleaners
      • Multi purpose cleaners
      • Floor cleaners
      • Cloths, sponges & gloves
      • Toilet roll
    • Kitchen essentials
      • Reusable containers
      • Bin liners & bags
      • Tissues
      • Food wraps, bags & foils
    • Homeware
      • Glassware
      • Dining & tableware
      • Lunchboxes & bottles
      • Soft furnishings & accessories
      • Gifting & decorations
      • Candles & home fragrance
    • Flowers & garden
      • Flowers
      • Plants
      • Seeds & bulbs
      • Compost, feed & gardening
      • Bird & wildlife care
      • Pots & vases
    • Pet
      • Cat & kitten
      • Dog & puppy
      • Pet accessories & bathing
    • Club Zero refills
      • Laundry
      • Washing up
      • Multi-purpose cleaners
      • Storage
    • Household offers
      • See all household offers
  • Drinks
    • Soft drinks & water
      • Soft drinks & water
      • Sparkling drinks
      • Kefir & kombucha
      • Fruit juice
      • Wellness drinks
    • Tea, coffee & hot chocolate
      • Tea
      • Coffee
      • Hot chocolate
    • Beers, wines & spirits
      • Wine
      • Beer & lager
      • Champagne & fizz
      • Cider
      • No & low alcohol
      • Spirits
    • Drinks offers
      • See all drinks offers
  • Favourites
    • See your favourites
    • New in
      • New in
        • See all new in
      • Inspiration
        • Oktoberfest
        • Halloween
        • Future Food
        • Best Value Bundles
        • Gifting
        • Last chance
        • Organic Essentials
      • Club Zero refills
        • Fresh & chilled
        • Pantry
        • Household
      • Favourites
        • See all favourites
      • Recipe inspiration
        • Recipes
        • Recipe kits
    • Offers
      • Offers
        • See all offers
      • 3 for £18
        • Italian Meal Deal
          • See all
        • Favourites on offer
          • See all favourites on offer
      • Christmas
        • Christmas dinners
          • Starters & nibbles
          • Turkey & mains
          • Fruit & veg
          • Christmas feast recipe boxes
          • Trimmings
        • Veggie & vegan
          • Main course
          • Party food
          • Desserts & bakery
          • Chocolates
        • Desserts & bakery
          • Desserts
          • Bakery
        • Cheese & antipasti
          • Cheese
          • Charcuterie
          • Smoked salmon
          • Pies
          • Pâté
          • Olives
          • Houmous
          • Chutneys & oils
          • Crackers & biscuits
        • Drinks
          • Soft drinks
          • Wine
          • Champagne & fizz
          • Beer
          • Cider
          • Spirits
          • Low & no alcohol
        • Chocolate & confectionery
          • Advent calendars
          • Chocolate
          • Confectionery
          • Selection boxes
          • Stocking fillers
          • Truffles
        • Gifts & hampers
          • Stocking fillers
          • Gifts
          • Hampers
          • Plants & flowers
        • Home, wreaths & decorations
          • Decorations & soft furnishings
          • Flowers, plants & wreaths
          • Gifting, cards & wrapping
          • Homeware
        • Christmas sale
          • See all
        • New in
          • See all
      • This week's boxes
      • Refer a friend
      • About us
      • Jobs
      • Blog
      • Office groceries
      • Packaging Promise
      • Contact us
      • FAQ
      • Recipes
      • Sustainability
      • Modern slavery statement
      • Refund & return policy
      • Cookie settings

      Love veg, recipes & news?

      We will send you weekly emails full of our latest sustainable picks, exciting offers, recipes and other related news. You can of course opt out at any time. You can see our full privacy policy here.

      Privacy & Cookies

      Terms & Conditions

      © 2026 Abel & Cole ltd

      organics@abelandcole.co.uk

      03452 62 62 62

      MON to FRI: 9 AM - 5 PM

      1. Home
      2. /
      3. New & Offers
      4. /
      5. Buy any 6 selected beers or ciders and save 10%
      3 for £6 on Equinox Kombucha bottles
      4 for £6.75 on Equinox Kombucha Cans
      3 for £18
      Buy 2 Save 10% on Fish
      Pasta + Sauce + Bread for £10
      3 for £18 on Chicken

      Buy any 6 selected beers or ciders and save 10%

      Whitstable Bay Ale
      Whitstable Bay Ale (500ml)
      4.8 (40)
      £3.00(60p per 100ml)

      Unavailable

      AB23 (3035)

      Barbus Barbus
      Barbus Barbus (500ml)Butts Brewery
      4.4 (10)
      £3.00(60p per 100ml)

      Unavailable

      AB31 (4938)

      Blonde Beer
      Blonde Beer (330ml)Black Isle
      £2.30(69.7p per 100ml)

      Unavailable

      AB32 (6992)

      Goldeneye Beer
      Goldeneye Beer (330ml)Black Isle
      5 (5)
      £2.30(69.7p per 100ml)

      Unavailable

      AB33 (6993)

      Yellowhammer
      Yellowhammer (330ml)Black Isle
      4.7 (26)
      £2.30(69.7p per 100ml)

      Unavailable

      AB49 (6989)

      Luscombe Devon Cider (320ml)
      Luscombe Devon Cider (320ml)
      4.5 (23)
      £2.05(64.1p per 100ml)

      Unavailable

      ACI05 (2263)

      Perry
      Perry (550ml)Samuel Smiths
      3.5 (2)
      £2.70(49.1p per 100ml)

      Unavailable

      ACI12 (7127)

      Red Kite
      Red Kite (330ml)Black Isle
      4.7 (26)
      £2.30(69.7p per 100ml)

      Unavailable

      AB48 (6988)

      Premium Lager, Organic, Stroud Brewery (500ml)
      Premium Lager, Organic, Stroud Brewery (500ml)
      £3.65(73p per 100ml)

      Unavailable

      AB52 (7220)

      Budding Pale Ale, Stroud Brewery
      Budding Pale Ale, Stroud Brewery (500ml)Stroud Brewey
      4 (3)
      £2.85(57p per 100ml)

      Unavailable

      AB53 (7221)

      Gegerang Village Coffee Ale, Stroud Brewery (330ml)
      Gegerang Village Coffee Ale, Stroud Brewery (330ml)
      £3.65(£1.11 per 100ml)

      Unavailable

      AB54 (7222)

      Big Cat Stout, Stroud Brewery (500ml)
      Big Cat Stout, Stroud Brewery (500ml)
      5 (1)
      £2.99(59.8p per 100ml)

      Unavailable

      Winner of a 2 star rating at the Great Taste Awards 2017

      AB55 (7223)

      Tom Long Amber Bitter, Stroud Brewery (500ml)
      Tom Long Amber Bitter, Stroud Brewery (500ml)
      £2.99(59.8p per 100ml)

      Unavailable

      AB56 (7224)

      Maris Otter Vintage Ale, Whiskey Barrel Aged, Stroud Brewery (330ml)
      Maris Otter Vintage Ale, Whiskey Barrel Aged, Stroud Brewery (330ml)
      £4.99(£1.51 per 100ml)

      Unavailable

      AB58 (7226)

      23 Trees, Citra Saison, Black Isle (330ml)
      23 Trees, Citra Saison, Black Isle (330ml)
      £2.50(75.8p per 100ml)

      Unavailable

      AB61 (7323)

      Porter
      Porter (330ml)Black Isle
      4.3 (4)
      £2.30(69.7p per 100ml)

      Unavailable

      AB62 (7324)

      Scotch Ale
      Scotch Ale (330ml)Black Isle
      5 (3)
      £2.60(78.8p per 100ml)

      Unavailable

      AB63 (7325)

      Hibernator, Oatmeal Stout
      Hibernator, Oatmeal Stout (330ml)Black Isle
      5 (3)
      £2.60(78.8p per 100ml)

      Unavailable

      AB64 (7326)

      Alborán Cream Ale (330ml)
      Alborán Cream Ale (330ml)
      5 (1)
      £4.50(£1.36 per 100ml)

      Unavailable

      AB66 (7676)

      IPA
      IPA (330ml)Stroud Brewery
      5 (3)
      £2.60(78.8p per 100ml)

      Unavailable

      AB60 (7228)

      Low Alcohol Beer
      Low Alcohol Beer (330ml)Riedenburger
      4.2 (10)
      £2.50(75.8p per 100ml)

      AB70 (7993)

      Red Ale, Organic, Atlantic Brewery (500ml)
      Red Ale, Organic, Atlantic Brewery (500ml)
      £2.75(55p per 100ml)

      Unavailable

      AB71 (7994)

      Azores Mid Atlantic Pale Ale, Organic, Atlantic Brewery (500ml)
      Azores Mid Atlantic Pale Ale, Organic, Atlantic Brewery (500ml)
      £2.75(55p per 100ml)

      Unavailable

      AB72 (7995)

      Goldfinch, Gluten Free
      Goldfinch, Gluten Free (330ml)Black Isle
      £2.30(69.7p per 100ml)

      Unavailable

      AB47 (6987)

      Dolden Null <0.5% IPA
      Dolden Null <0.5% IPA (330ml)Riedenburger
      4.9 (23)
      £3.10(93.9p per 100ml)

      AB78 (8176)

      Python IPA
      Python IPA (500ml)Little Valley Brewery
      4.8 (9)
      £4.00(80p per 100ml)

      AB83 (8355)

      Cragg Bitter
      Cragg Bitter (500ml)Little Valley Brewery
      5 (4)
      £4.00(80p per 100ml)

      Unavailable

      AB79 (8352)

      Prospect Pale Ale
      Prospect Pale Ale (500ml)Hepworth Brewery
      4.6 (12)
      £4.10(82p per 100ml)

      AB30 (4944)

      Apricot Fruit Beer
      Apricot Fruit Beer (335ml)Sam Smith's
      4.2 (5)
      £2.55(76.1p per 100ml)

      Unavailable

      AB44 (6997)

      Wheat Beer
      Wheat Beer (550ml)Samuel Smith
      4.6 (14)
      £3.95(71.8p per 100ml)

      AB50 (7103)

      Chocolate Stout
      Chocolate Stout (550ml)Samuel Smith
      4.8 (50)
      £4.25(77.3p per 100ml)

      AB51 (7104)

      Cherry Fruit Beer
      Cherry Fruit Beer (335ml)Samuel Smith
      4.7 (22)
      £3.10(92.5p per 100ml)

      Unavailable

      AB41 (6994)

      Pale Ale
      Pale Ale (550ml)Samuel Smith
      4.7 (25)
      £4.20(76.4p per 100ml)

      AB28 (4426)

      Pure Brewed Lager
      Pure Brewed Lager (550ml)Samuel Smith
      4.8 (33)
      £4.35(79.1p per 100ml)

      AB29 (4441)

      Freedom Helles Lager
      Freedom Helles Lager (330ml)
      4.6 (25)
      £3.00(90.9p per 100ml)

      AB12 (1474)